Oficiálne otvorenie Cykloželezničky Prešov – Zlatá Baňa – 1. etapa

29. jún 2022

PRIVÍTAJTE S NAMI LETO NA CYKLOŽELEZNIČKE

9. júl 2022 | od 09:00 hod. do 13:00 hod. | Cykloželeznička

Mesto Prešov spolu so Sigordskou spoločnosťou srdečne pozýva všetkých – malých aj veľkých cyklistov, korčuliarov aj kolobežkárov na odštartovanie letných prázdnin na Cykloželezničke!

Cieľom vybudovania tejto cyklistickej cesty je vytvorenie podmienok pre ekologický, radostný a bezpečný prístup obyvateľov obcí v úpätí Slanských vrchov do Prešova a zároveň možnosť pre Prešovčanov a Prešovčanky priblížiť sa k Slanským vrchom samostatne vedenou cyklocestou bez ohrozenia automobilovou dopravou.

Veríme, že sa stretneme v sobotu 9. júla v čase medzi 9:00 až 12:00 na trase.

Nenechajte si ujsť slávnostné strihanie pásky na začiatku trasy v Solivare o 9:00 hod a buďte prvými oficiálnymi užívateľmi trasy.

Na štyroch stanovištiach pozdĺž Cykloželezničky sa dozviete od známych osobností z histórie veľa zaujímavostí o lokalite, ktorou prechádza súčasná cestička pre cyklistov. Prvých 100 cyklistov v cieli, s pečiatkami zo všetkých stanovíšť, získa lahodné občerstvenie.

Koho 9. júla 2022 v čase medzi 9:00 – 12:00 na trase stretnete?

1. stanovište: Emma Goldsmtihová, manželka jedného z prevádzkovateľov opálových baní, ženy, ktorá sa zaslúžila o založenie prvej slovenskej školy pre deti baníkov na území bývalého Rakúsko-Uhorska.
2. stanovište: postava drevorubača, jedného z mnohých anonymných dodávateľov dreva do splavovaného kanála zásobujúceho blízke Solivary tak potrebnou surovinou pre získanie soli zo soľanky.
3. stanovište: postava železničiara, ktorý na trase lesnej železničky zabezpečoval plynulú prepravu dreva do Solivarov, týmto vtedy moderným a novým spôsobom.
4. stanovište: pionierka, ako jedna z tých, ktoré/ktorí sa podieľali na prevádzke obľúbenej atrakcie Prešovčanov – Pionierskej železničky na Sigord.

Pridajte sa k udalosti na Facebooku a pozvite na cyklovýlet aj svojich priateľov, s ktorými môžete prejsť po stopách historickej cykloželezničky až do cieľa, kde vás čaká príjemné ochladenie pri Sigorde s možnosťou občerstvenia a oddychu:

https://www.facebook.com/events/484208963468206

V rámci programu sa na vás teší Katka Koščová & Cyklišťanka.

Viac informácií nájdete čoskoro na www.presov.sk

Tešíme sa na vás!